CSS : CSS alapok (mi ez? hová kell rakni?) |
CSS alapok (mi ez? hová kell rakni?)
Mi az a CSS?
CSS-vel az oldalad stílusát adhatod meg, azaz a mi esetünkben (G-Portálosok), a már meglévő stílusunkat írhatjuk felül vele.
CSS használata
A CSS-nek van egy nyitó:
<style type="text/css">
és egy záró része:
</style>
Ezek közé a tag-ek közé jönnek majd a megadni kívánt paraméterek, amelyek portálod egyes részeire vonatkoznak. Fontos tudni, hogy a CSS nagyon érzékeny, akár egy rosszul elhelyezett vessző is gondot okozhat. A nyitó- és záró tag-ek között szereplő parancssor megadásának megvannak a maga szabályai.
Nézzünk egy egyszerű példát, amivel a modulfejlécünk háttérszínét és feliratának színét változtatjuk meg.
td.modtitle
Ez a parancs vonatkozik a modulfejlécünkre, ezt nevezik szelektornak, ezt kell először megadni. Ezután kapcsoszárójelek közé kell megadnunk a háttérszínt (background-color) és a szövegszínt (color). Ez a deklaráció, ami elvégzi a tagek formázást.
td.modtitle
{ background-color: #000000;
color: #CCCCCCC; }
Figyeld meg, hogyan épül fel a parancsunk. Az lényegében mindegy, hogy a háttérszínt vagy a szövegszínt adod meg először. Annál jóval fontosabb, hogy minden sor végén ott legyen a pontosvessző, s ne szerepeljen más karakter a kódunkban. Láthatod, hogy a deklaráció is két részre osztható: a tulajdonságra, a mi esetünkben pl. a háttérszín (background-color), és az értékre, ami a mi esetünkben színkód (#000000).
Értelemszerűen a nyitó és záró elemek közé kell tennünk a megírt kódunkat, s így kell elhelyeznünk a portálunkra:
<style type="text/css">
td.modtitle
{ background-color: #000000;
color: #CCCCCCC; }
</style>
Hová kell rakni a CSS-t?
Mivel azt akarjuk, hogy a portálunk stílusát felülírja mindig, akárhová kattint a látogatónk, így értelemszerűen egy bal/jobb oldalra elhelyezett modulba kell raknunk, hogy mindig aktív tudjon lenni. A modul típusa egyszerű modul, s a Forráskódba kell beilleszteni.
|